Producent
systemu

Budynek inteligentny, inteligentny budynek

Budynek inteligentny

Inteligentny budynek

Dom na miarę XXI wieku

Jest coraz więcej urządzeń, dzięki którym życie staje się prostsze. Sterowanie oświetleniem bez podnoszenia się z kanapy czy monitoring domu z każdego zakątka świata,  a także wiele innych udogodnień dzięki którym można spać spokojnie.  Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest inteligentny budynek, który ułatwia życie jego mieszkańcom.

 

Czym jest budynek inteligentny?

Ten typy budynków zostały wyposażone w urządzenia, dzięki którym z dowolnego miejsca na świecie można sterować temperaturą, monitoringiem, oświetleniem czy  innymi sprzętami. System automatyki budynkowej to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Automatyczny i centralny system zarządzania pozwala samodzielnie lub automatycznie dopasować temperaturę w budynku, podnieść lub opuścić rolety, wyłączyć i włączyć światła w pomieszczeniach czy uruchomić odkurzacz, który posprząta cały dom, tak, aby mieszkańcy mogli wrócić do czystego mieszkania.

 

Od czego to wszystko się zaczęło?

Pierwszy tego typu dom powstał w 1950 roku w Jackson w Stanach Zjednoczonych. Push-Button Manor został stworzony przez Emila Mathiasa. To właśnie ten dom jako pierwszy został wyposażony w technologię smart – alarm garażowy, automatyczne rolety, czujniki ognia, młynek do kawy o napędzie wiatrowym, lustro, które samo się rozświetlało, czy automatycznie zamykane okna, w momencie opadów deszczu.

Co ciekawe dopiero 1999 roku Microsoft, który z resztą nadał kierunek w którym budynki inteligentne zaczęły się rozwijać, przedstawił projekt domu zintegrowanego, czyli takiego, którym mieszkańcy mogą zarządzać z dowolnego miejsca w domu za pomocą panelu sterowania lub telefonu. Wszystkie urządzenia ze sobą współpracowały co pomogło w stworzeniu dzisiejszej technologii.

 

Inwestycja, której koszta się zwracają.

Wiele osób przeraża ilość pieniędzy, które należy zainwestować, aby wprowadzić system inteligentnego domu do swojego budynku. Jednak czy, aby na pewno są one tak wysokie?

Po pierwsze nie trzeba decydować się na pełne zautomatyzowanie urządzeń. Wszystko można dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Sterowanie światłem, ogrzewaniem i temperaturą idealnie sprawdzi się w małych domach jednorodzinnych. Już po pierwszym roku użytkowania mieszkańcy odczują różnicę w wysokości rachunków, a poza tym dbają o środowisko! Czym więcej możliwości tym większe oszczędności. Ile razy zastanawialiście się w pracy, czy aby na pewno wyłączyliście światło w łazience? Dzięki rozwiązaniom smart, można w jednej chwili to sprawdzić, a nawet wyłączyć urządzenia, o których zapomnieliśmy przed wyjściem z domu.

 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Na wiele sytuacji nie mamy wpływu, jednak możemy się na nie odpowiednio przygotować! Zastosowanie w budynku inteligentnym czujniki monitorujące poziom czadu, systemy przeciwpożarowe, a nawet systemy, które poinformują właścicieli o nieautoryzowanym wejściu na posesję. Będąc tysiące kilometrów od domu właściciel inteligentnego budynku może zadbać o swój dobytek za pomocą smartfona.

Teraz dzięki specjalnym czujkom i automatyzacji sprzętu, zaworów, wyłączników czy bezpieczników można zapobiec tragedii, której usunięcie może drogo kosztować. Pewnie chociaż raz w życiu zdarzyło domownicy wrócili do domu, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci zalanego pokoju lub co gorsza całego domu. Smart dom informuje o każdej zmianie i zapobiega powstawaniu sytuacji niekomfortowej dla właścicieli. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, można zakręcić główny zawór wody nawet podczas pobytu w pracy czy na wakacjach.

 

Smart dom – nowy problem dla włamywaczy.

Sezon wakacyjny już się skończył, jednak czemu się nie uczyć na błędach sąsiadów? Włamywacze obserwując okolicę mogą zauważyć, które budynki są puste. Dzięki zastosowaniu inteligentnym rozwiązaniom można ich łatwo zmylić. Nie ma nikogo w domu? Czemu nie symulować obecności mieszkańców. Wystarczy, że system w sprytny sposób będzie włączał i wyłączał światła w budynku nawet podczas, gdy nikogo w nim nie będzie. To daje ponad 80% pewności, że wielu włamywaczy odniesie wrażenie, że ktoś jednak nie pojechał na wakacje i zrezygnuje ze swojego nikczemnego planu.

Mając wgląd we wszystko co dzieje się w i obok budynku, dzięki systemu monitorowania, można spokojnie wypoczywać na rajskiej plaży nie martwiąc się o to, kto kręci się po posesji. Takie rozwiązania to też spokój dla sąsiadów, ponieważ pewnie nie raz byli proszeni o zwrócenie uwagi na to, co dzieje się na podwórku lub budynku podczas nieobecności właścicieli dobytku.

 

Od czego zacząć tworząc budynek inteligentny?

Podejmując decyzję o budowie domu inteligentnego lub o modyfikacji swojego mieszkania, warto podjąć współpracę z firmą, która nie tylko wprowadzi te udogodnienia, ale również doradzi i pomoże w obsłudze.

LEKOM zaprojektuje, wdroży i utrzyma inteligentną instalację w domach swoich Klientów. Ważne, aby systemy w pełni spełniły oczekiwania użytkowników. W końcu to oni będą z nich korzystać przez 24 godziny 7 dni w tygodniu.  Poznając Klientów oraz ich potrzeby firma może zaproponować rozwiązania, które idealnie sprawdzą się w ich przypadku. Proste w obsłudze  i intuicyjne urządzenia pozwolą na spełnienie wymagań nawet bardzo wymagających użytkowników.

Inteligentny budynek