fbpx
Producent
systemu

Sterowanie roletami

Marzy Ci się mieszkanie spełniające Twoje oczekiwania pod każdym kątem? Systemy inteligentnego domu przybliżą Cię do ideału. Zakładając automatyczne rolety ? zapewnisz sobie komfort korzystania z instalacji elektrycznych. Dotyczy to nie tylko oświetlenia czy ogrzewania, ale również regulowania poziomu opuszczenia rolet czy żaluzji.

Rolety zewnętrzne pełnią wiele istotnych funkcji. Są nie tylko doskonałą ochroną przed warunkami atmosferycznymi, ale także tłumią hałas. A nawet pomagają zabezpieczyć mieszkanie przed atakiem złodzieja.

Jak wybrać odpowiednią roletę do domu? Poniżej podpowiem, na co zwrócić uwagę.

Rolety do domu

W wielu mieszkaniach oraz domach coraz częściej montuje się rolety zewnętrzne. A to dlatego, że działają one skuteczniej niż zwykłe zasłony czy okiennice.

Pogoda w ciągu roku bywa bardzo zmienna. Dlatego podstawową funkcją rolet zewnętrznych jest ochrona domu przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Przede wszystkim ochraniają nas przed słońcem, wiatrem, deszczem i śniegiem.

  • Latem, kiedy pomieszczenia bardzo szybko się nagrzewają, dzięki zamontowaniu rolet w domu możemy utrzymać o kilka stopni niższą temperaturę niż na zewnątrz;
  • Zimą natomiast opuszczone rolety pomogą nam ograniczyć ucieczkę ciepła w domu, tworząc dodatkową barierę termoizolacyjną.

Oprócz tego rolety mogą stanowić izolację akustyczną. Mogą one wyraźnie zmniejszać poziom dźwięków dochodzących do mieszkania z zewnątrz. Rolety zewnętrzne są świetnym wyborem dla osób mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic.

Kolejną bardzo ważną funkcją rolet jest ochrona przeciwko złodziejom. Stanowią one mocną i estetyczną płaszczyznę, która jest odporna na uderzenia i zabezpiecza okna przed włamaniem. Rolety te można również wyposażyć dodatkowo w elementy zabezpieczające. Takie jak wieszaki blokujące, które utrudniają podniesienie pancerza.

Na rynku dostępne są różne typy rolet zewnętrznych. Możemy je podzielić ze względu na sposób ich montażu.

  • W budynkach nowo powstających warto uwzględnić rolety na etapie projektowania. Skrzynkę, w której roleta się chowa, można wówczas ukryć w nadprożu otworu okiennego;
  • W istniejących budynkach skrzynki montuje się bezpośrednio nad oknem do elewacji.

Większość rolet odsłaniamy ręcznie, ale istnieją również rolety sterowane elektrycznie. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w przypadku rolet zewnętrznych. Jest ono niezwykle wygodne, bo rolety zewnętrzne potrafią być dość ciężkie. Niektóre rolety wyposażone są w system, który pozwoli opuścić albo podnieść wszystkie rolety jednocześnie.

Automatyczne sterowanie roletami

W ostatnim czasie dało się  zauważyć, że rolety automatyczne stały się już standardem. Wyposażenie rolet w napęd oznacza, że nie trzeba będzie już męczyć się z ich ręcznym otwieraniem i zamykaniem. Zapewniają one wygodę, ułatwiają oszczędzanie energii i poprawiają skuteczność ochrony antywłamaniowej.

Sterowanie dzielimy na dwa podstawowe rodzaje:

  • Sterowanie przewodowe ? jak nazwa wskazuje, wymaga instalacji elektrycznej między włącznikiem rolety a jej silnikiem. Rolety obsługuje się za pomocą montowanych na ścianie, prostych przełączników klawiszowych. Lub bardziej zaawansowanych włączników z wbudowanym zegarem sterującym;
  • Sterowanie radiowe ? w tym przypadku roletę obsługuje się za pomocą nadajników. Są to urządzenia nadające sygnały do silnika zdalnie, poprzez fale radiowe.

Kontrolowanie rolet i żaluzji za pomocą fal radiowych daje Ci nieograniczone możliwości. Przede wszystkim nadaje się do montażu w systemach, które są już wykończone i zatynkowane. Nie musisz prowadzić dodatkowego okablowania oraz przebijać się do tych przewodów znajdujących się pod ścianą. Jednocześnie jednak masz także możliwość wykorzystania systemu sterowania roletami i żaluzjami przewodowo. W zależności od wybranych komponentów instalacji.

Specjalny pilot lub przełącznik pozwolą Ci jednym ruchem dłoni zmienić położenie rolet i żaluzji. 

Sterowanie roletami i żaluzjami jest możliwe również poprzez urządzenia elektroniczne. Takie jak smartfon czy tablet. Wystarczy się zaopatrzyć w kontroler pozwalający na przekazywanie sygnału właśnie do telefonu.

Rozwiązanie to z pewnością docenią osoby, które kładą się spać lub osoby pracujące w domu. Wówczas jeden przycisk pozwoli Ci zmienić ich ustawienie i dopasować do własnych potrzeb.

Sterowanie roletami pomaga w znaczący sposób zwiększyć poziom bezpieczeństwa domu, biura czy innych budynków użyteczności publicznej. Sterowanie roletami umożliwia ustawianie położenia wszystkich rolet jednocześnie.