Sterowanie ogrzewaniem w domu

sterowanie ogrzewaniem w domuMontaż inteligentnego ogrzewania ostatnimi czasy cieszy się dużym zainteresowaniem. Klienci jednak dość często obawiają się, że montaż takiej inwestycji może być kosztowny. Inwestycja w smart home potrafi generować spore oszczędności.

Jedną z podstawowych funkcji jest kontrola temperatury. Funkcja ta podnosi komfort przebywania w naszym domu. System ten daje nam możliwość precyzyjnego sterowania ogrzewaniem oraz kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Większość nowoczesnych budynków wyposażonych jest w instalacje centralnego ogrzewania. Budynki te także posiadają klimatyzację i rekuperacje. Zdarzają się również systemy odpowiedzialne za zmianę temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Udogodnienia te pozwalają domownikom regulować działania instalacji grzewczej, jak i chłodzącej.

Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu możemy sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Na nasz komfort nie mają wpływu warunki pogodowe poza domem. Optymalnie wyregulowana klimatyzacja oraz wentylacja pozwala nam zaoszczędzić wydatki związane z wykorzystaniem energii.

Służy do tego harmonogram grzewczy wraz z trybami pracy. Umożliwiają one określenie:

 • Kiedy domownicy przebywają w domu i temperatura powinna być komfortowa;
 • Kiedy kładziesz się spać i dom powinien przejść w tryb nocny;
 • Oraz kiedy w domu nikogo nie ma i można z powodzeniem obniżyć temperaturę. Po to, by uzyskać oszczędności energii.

Oprócz tego możemy również sterować:

 • Sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu z osobna;
 • Sterowanie obwodami elektrycznymi;
 • Sterowanie wentylacją i klimatyzacją;
 • Automatyczne zamykanie rolet w nocy;
 • Definiowanie harmonogramów

Harmonogram ogrzewania przede wszystkim zadba o oszczędności. Dzięki niemu można ustawić poziom ogrzewania w domu, tak aby zaoszczędzić.

Przykładowo, każdego dnia o ustalonej godzinie, kiedy z domu wychodzi ostatnia osoba. To ogrzewanie zostaje obniżone o kilka stopni. Z kolei pół godziny przed powrotem pierwszego domownika temperatura zostaje podniesiona. Również na noc poziom ogrzewania zostaje nieznacznie obniżony, co zalecane jest na dobry sen.

 • Obniżanie biegu rekuperatora, gdy nikogo nie ma w domu;
 • Wyłączanie strefy grzewczej, rekuperatora, klimatyzatora podczas dłuższego otwarcia okna lub drzwi tarasowych;
 • Przydomowa stacja meteorologiczna;
 • Wyłączenie określonych obwodów elektrycznych po wyjściu z domu, za zbrojeniu alarmu;
 • Pomiar zużycia mediów.

Poniżej podaje kilka przykładów takich czujek:

W pomieszczeniu, jeśli nie będzie nikt przebywał czujnik ruchu wymusi obniżenie temperatury do poziomu oszczędzania energii. Po pojawieniu się osoby system podnosi temperaturę do poziomu komfortowego.

Podobnie klimatyzacja i wentylacja. Podczas nieobecności użytkowników dzięki sensorom moc zostanie zredukowana do minimalnej. Automatyczne obniżenie temperatury w porze nocnej oraz w niezamieszkałych pomieszczeniach również zwiększa oszczędności.

Inteligentny system ogrzewania zablokuje ogrzewanie pomieszczenia na czas wietrzenia. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć zamknąć okna to system utrzyma temperaturę zabezpieczającą przed zamarzaniem.

Automatyczne ogrzewanie i klimatyzacja

Typowa instalacja grzewcza zawiera tylko jeden sterownik. A także możemy mieć jedną taką samą temperaturę w każdym pomieszczeniu.

W instalacji inteligentnego domu poszerza się funkcjonalność. Poprzez podzielenie domu na kilka stref grzewczych. Oznacza  to, że w każdym pokoju możemy mieć inną temperaturę. Jest to bardzo dobra opcja zapewniająca komfort w dzień, jak i podczas snu.

Możemy również zaprogramować tryb pracy ogrzewania (temperatura czuwania, ekonomiczna oraz komfortowa). Możliwe jest także ustawienie załączania czasowego, zgodnego z rytmem dnia mieszkańców.

Opcjonalnie możliwe jest zaprogramowanie ogrzewania domu po wykryciu dłużej obecności lokatora w danym pokoju. Sterowanie ogrzewaniem odbywa się za pomocą inteligentnych wyłączników. Możliwe jest również sterowanie z poziomu panela dotykowego.

System ten  jest dostosowany do preferencji każdego klienta. Przede wszystkim wentylacja i klimatyzacja utrzymują komfortowe warunki wewnątrz budynku. Komfort ten  pogłębia współpraca rolet oraz system automatyki. Dodatkowo do ogrzewania możliwe jest ustawienie trybu pracy za pomocą wyłączników inteligentnych.

W inteligentnym domu możemy również stosować harmonogramy, czyli przypisać szczegółową temperaturę. Lub konkretny tryb dla danego dnia i godziny. Dzięki temu od poniedziałku do piątku, wtedy gdy jesteśmy w pracy. W domu temperatura będzie niższa. A weekend, gdy przebywamy na miejscu ? stała przez cały dzień.

Niezależnie od wyboru najwygodniejszej dla nas metody, nigdy nie musimy przejmować się zmianą warunków atmosferycznych. A także samodzielnie zarządzać ogrzewaniem. Robi to za nas system, który będzie reagował na konkretne sytuacje.